Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як організувати роботу працівників

Карантин

16.03.2020 673 0 1

У зв’язку із карантином керівників підприємств і установ просять по можливості переглянути графік працівників, у яких є діти.

Розглянемо, які є варіанти для таких працівників.

Відпустка під час карантину. Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 25 Закону 15.11.96 р. № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон № 504) для догляду за дитиною віком до 14 років матері або іншій особі, зазначеній у ч.3 ст. 18 Закону № 504 в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати на період оголошення карантину на відповідній території.

Тобто така відпустка надається й батьку дитини, бабі, діду чи іншим родичам, які фактично доглядають за дитиною, або особі, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одному із прийомних батьків чи батьків-вихователів.

Крім того, будь-якому працівнику можна надати відпустку без збереження заробітної плати тривалістю до 15 календарних днів, що надається за згодою сторін (ст. 26 Закону № 504). Тобто якщо роботодавець не буде проти.

До того ж працівнику можна піти у щорічну відпустку, а також додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину-інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ст. 19 Закону № 504), якщо вони мають на них право.

Якщо працівник йде у таку відпустку у строк, не за затверджений графіком відпусток, він має погодити дату із роботодавцем.

Важливо! Пам’ятайте, що у колективному договорі роботодавці за рахунок власних коштів і в межах своїх повноважень мають право установлювати додаткові, порівняно із законодавством, трудові й соціально-побутові пільги для працівників, у т. ч. інші види оплачуваних відпусток (ст. 9-1 КЗпП та ст. 69 Господарського кодексу України).

Лікарняний. Звісно, якщо працівник чи його дитина захворіли, він має право піти на лікарняний на підставі виданого лікарем листка непрацездатності. Тут усе зрозуміло.

Робота з неповним робочим часом. Відповідно до ч.1 ст. 56 КЗпП за угодою між працівником і власником (уповноваженим ним органом) може встановлюватися як при прийомі на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Для цього працівник надає роботодавцю заяву, а керівник видає наказ про встановлення неповного робочого часу. У такому випадку попередження працівника за два місяці про зміну істотних умов праці не потрібно.

Неповний робочий час може встановлюватися як на певний період, так і безстроково.

До того ж роботодавець зобов'язаний встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень на прохання:

  • вагітної жінки (ч. 1 ст. 56 КЗпП);
  • жінки, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитини-інваліда, в тому числі що знаходиться під її опікою (ч. 1 ст. 56 КЗпП);
  • жінки, яка доглядає за хворим членом сім'ї відповідно до медичного висновку (ч. 1 ст. 56 КЗпП);
  • батька, який виховує дітей без матері (в тому числі в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі) (ст. 1861 КЗпП);
  • опікунів (піклувальників) (ст. 1861 КЗпП);
  • жінки в період перебування у відпустці по догляду за дитиною. Це право поширюється на батька дитини, інших родичів, які фактично доглядають за дитиною (ч. 4 ст. 18 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 р № 504/96-ВР);
  • інвалідів незалежно від групи інвалідності (ст. 172 КЗпП).

У разі встановлення неповного робочого часу оплата праці проводиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку (ст. 56 КЗпП).

Докладніше про неповний робочий час можна почитати у статтях:

Скорочений і неповний робочий час: у чому різниця?

Неповний робочий час: оплата праці, відпустки та лікарняного

Гнучкий режим роботи. Якщо працівник не бажає втрачати заробіток, на час карантину, за його заявою, можна також встановити режим гнучкого робочого часу.

Тоді працівник зможе сам регулювати свій робочий час — початок, закінчення та тривалість впродовж робочого дня.

В цих умовах обов’язковою вимогою є повне відпрацювання працівником встановленої законодавством кількості робочих годин в обліковому періоді.

Докладніше про гнучкий режим роботи ви можете почитати у статті:

Гнучкий режим робочого часу: різновид сучасної організаціі праці

Якщо відвідування офісу зовсім не входить у ваші плани, єдиним виходом є дистанційна робота або робота на дому.


Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали