Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Выбор кода профессии для выполнения общественных работ: Минсоцполитики

21.08.2019 185 0 0

Согласно Порядку организации общественных и других работ временного характера, утвержденному постановлением КМУ от 20.03.13 г. № 175, на лиц, участвующих в общественных и других работах временного характера, распространяются государственные социальные гарантии, предусмотренные законодательством о труде и занятости населения и общеобязательном государственном социальном страховании. В частности, с лицами, которые принимают участие в этих работах, работодатели заключают в письменной форме трудовые договоры на срок, который суммарно в течение года не может превышать 180 календарных дней. Кроме того, они вносят записи в трудовые книжки об участии лиц в таких работах согласно законодательству о труде.

Вместе с тем согласно п. 2.14 Инструкции о порядке ведения трудовых книжек работников, утвержденной совместным приказом Минтруда, Минюста и Минсоцзащиты от 29.07.93 г. № 58, записи в трудовую книжку о названии работы, профессии (должности) работника вносятся на основании Классификатора профессий. То есть названия профессий, по которым работодатели используют труд лиц на общественных работах, должны соответствовать названиям профессий, указанным в Классификаторе профессий.

Обычно на общественных работах используются названия профессий, которые отнесены к классификационному разделу «Простейшие профессии» и не требуют от рабочего специальных знаний и навыков. Итак, уборка и очистка территорий может осуществляться по профессиям «Дворник» или «Уборщик территорий» с кодом 9162, подсобные и вспомогательные работы на определенных территориях – по профессии «Подсобный рабочий» с кодом 9322.


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 19.04.2019 р. № 102/0/193-19

Щодо практичного застосування Класифікатора професій при громадських роботах

У Директораті розвитку ринку праці та зайнятості розглянуто звернення <...> стосовно практичного застосування Національного класифікатора України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженого наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 р. № 327 (зі змінами) (далі - Класифікатор професій), при громадських роботах і повідомляється.

Згідно зі статтею 31 Закону України «Про зайнятість населення» (Закон № 5067-VI) (далі - Закон) громадські роботи, що відповідають потребам певної територіальної громади або задовольняють суспільні потреби територіальних громад, організовуються місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за участю територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на договірних засадах.

Види громадських робіт визначаються місцевими державними адміністраціями, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад за критеріями, визначеними цим Законом (Закон № 5067-VI).

Порядок організації громадських та інших робіт тимчасового характеру затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до Порядку організації громадських та інших робіт тимчасового характеру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2013 р. № 175 (Постанова № 175), на осіб, які беруть участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру, поширюються державні соціальні гарантії, передбачені законодавством про працю та зайнятість населення і загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зокрема, з особами, які беруть участь у цих роботах, роботодавці укладають в письмовій формі строкові трудові договори на строк, що сумарно протягом року не може перевищувати 180 календарних днів.

Про участь осіб у таких роботах роботодавці вносять записи до трудових книжок відповідно до законодавства про працю.

Водночас відповідно до пункту 2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України і Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. № 58 <...> (із змінами), записи в трудову книжку про назву роботи, професії (посади) працівника вносяться відповідно до Класифікатора професій.

Таким чином, назви професій, за якими роботодавці використовують працю осіб на громадських роботах, мають відповідати назвам у Класифікаторі професій.

Зазвичай на громадських роботах використовуються назви професій, що віднесено до класифікаційного розділу «Найпростіші професії» і не вимагають від робітника спеціальних знань та навичок.

Так, прибирання та очищення територій може здійснюватися за професіями «Двірник» або «Прибиральник територій» з кодом 9162, підсобні та допоміжні роботи на певних територіях - за професією «Підсобний робітник» з кодом 9322.

Одночасно зазначаємо, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, за своєю природою вони носять інформаційний, роз'яснювальний та рекомендаційний характер і не встановлюють правових норм.

Генеральний директор Директорату
розвитку ринку праці та зайнятості

О. Савенко

Комментарии к материалу

Лучшие материалы