Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Коучинг - чим він може бути корисний бухгалтеру

Світ позитиву

26.02.2018 1011 0 2

Друзі, в наші дні з'явилося багато нових цікавих професій - від блогера до коуча.
Хто такий блогер, напевно знають всі. Розповімо в статті, чим займається коуч. Раптом це та людина, в якому ви потребуєте. Або ви самі захочете стати коучем ...

Англійське дієслово to coach означає «тренувати, натаскувати». Коуч - той, хто тренує, натаскує. Це може бути тренер, наставник, репетитор. А коучинг (англ. Coaching) - це робота коуча. Якщо коротко, то коучинг - це допомога клієнту в досягненні конкретного результату.
Від звичайного консультування відрізняється тим, що крім рекомендацій ви отримаєте інструмент для застосування на практиці. Іншими словами, коуч вам не тільки скаже, ЩО потрібно робити, але і ПОКАЖЕ, ЯК це потрібно зробити. Якщо, звичайно, він коуч, а не видає себе за нього ...
Але не сподівайтеся, що він зробить це замість вас.

Що робить коуч?
Коуч працює з одним клієнтом або з групою. За допомогою системи запитань і різних технік та інструментів він допомагає людині або групі визначити цілі, бажаний результат і знайти кращі способи їх досягнення. Тобто коуч працює спільно з клієнтом, а не нав'язує йому свої установки.

Хто і коли це придумав?
Придумали на Заході в 90-і роки 20 століття. Батьками-ідеологами цього напряму в Європі і США стали Тімоті Голв, Джон Уітмор, Майлз Дауні, Томас Дж. Леонард. Саме вони спочатку опублікували дослідження, а потім створили перші практики, які поступово сформувалися в школи.

Коуч, тренер, наставник, психотерапевт: в чому різниця?
Коуч працює з вами, поки це дозволяє його компетентність. Якщо ваша проблема виходить за рамки його компетенції (знаходиться за межею), він повинен направити вас до фахівця або хоча б координувати свої дії з ним.

Наставник (ментор)
Це фахівець, який бере опіку над менш досвідченим співробітником (учнем). Наставник вчить своїм прикладом. Наприклад, більш досвідчений бухгалтер підказує новачкові, як скласти звіт, де можливі помилки (в буквальному сенсі пальцем водить по рядках). Результат: все йде як по маслу, звіт зданий вчасно. Новачок витратив в двадцять разів менше часу, заощадив свої нерви, не отримав наганяй (штраф) від податкової і залишився в нелегкій професії, а не втік туди, де простіше.
Взагалі Ментор - це персонаж давньогрецької міфології. Пам'ятаєте історію Одіссея і Пенелопи? Йдучи на Троянської війни, Одіссей доручив старого друга Ментор турботи про свій будинок і господарстві. Ментор відганяв настирливих женихів Пенелопи і був вихователем Телемаха, сина Одіссея. Ім'я Ментор стало прозивним. Причому ментор - це наставник з відтінком повчання.

Тренер
Тренер навчає якомусь навику. На відміну від наставника йому самому не обов'язково віртуозно володіти цим навиком, але важливо уміти НАВЧИТИ інших. Це наочно видно, наприклад, в спорті.

Психолог-консультант
Цей фахівець допомагає клієнту зрозуміти, які проблеми емоційного характеру заважають йому досягти поставленої мети.
Коуч повинен побачити наявність таких проблем у клієнта. Тому що одна справа, коли клієнт прагне до зростання і розвитку, тому що у нього є бажання і амбіції. І зовсім інша історія, коли людина зі шкіри геть лізе, щоб довести свою спроможність, наприклад, батькам або вчителям в школі, які його ображали в дитинстві.

«Поки це не до мене» Припустимо, коуч бачить, що клієнт зациклився на етапі постановки мети, хоча подальші кроки були розписані. Тоді він повинен запідозрити психологічну проблему і направити такого клієнта до психолога-консультанта. Інакше вони так і застрягнуть на першому етапі.

Чесний коуч направляє клієнта до наставнику в тому випадку, коли бачить, що той потребує отримання простих досяжних завдань, які формують так звану сходи зростання.
Сходи зростання - це поетапна ланцюжок навичок, яка гарантовано призведе до бажаного результату. За цими сходами клієнт буде підніматися сходинка за сходинкою. Коли клієнт зрозуміє, що взяв від наставника все, чого той міг його навчити, у нього буде вибір. Або заспокоїтися на цьому, або рухатися далі вже швидше. І ось тут йому допоможе коуч, який в якості інструменту запропонував не сходи, а батут. Адже, підстрибнувши на батуті, клієнт зможе перелетіти через «кілометри» шляху, які йому довго довелося б долати пішки. 

Види коучингу 

Назвемо деякі види коучингу, які можуть зацікавити наших читачів - бухгалтерів і їх керівників.

1. Лайф-коучинг. Це індивідуальна робота з людиною, спрямована на те, щоб збалансувати всі сфери його життя (особистісне зростання, якість життя, здоров'я, взаємовідносини). Тобто коуч буде «вчити вас життя». Якщо у вас не виникне бажання сказати йому: «Не вчіть мене жити, краще допоможіть матеріально» - значить, він свою справу знає.
2. Коучинг перших осіб, або VIP-коучинг. Це персональна робота з першою особою компанії. Мета - підвищити його ефективність як управлінця.
3. Бізнес-коучинг. Робота з окремими менеджерами і командами. Мета - навчити, як їм змусити підлеглих ефективно працювати на швидке досягнення цілей компанії.
4. Кар'єрний коучинг. Допомагає людині визначитися з довгостроковими кар'єрними планами.

Чи потрібен вам коуч?
Знаєте, є люди, які не розуміють, що їм пора обідати. І тільки поївши, вигукують: «А я думаю, чому це у мене не йде робота. А я, виявляється, є хотів!»
Таким людям потрібна рука, яка буде їх спрямовувати і підштовхувати хоча б на перехрестях життєвого шляху. Але і людина, яка вміє розбиратися в своїх відчуттях і самостійно мислити, теж
іноді потребує підтримки з боку. Ось застряг він на якомусь етапі, в голові - уривки думок, плутанина і хаос. І часу немає, щоб все розкласти по поличках і прийняти рішення.
Тоді є сенс навантажити цим коуча.

Яка користь від коучингу?
Звичайно, коуч не може гарантувати, що ви досягнете своєї конкретної мети. Адже левова частка успіху залежить від того, як ви будете виконувати його завдання. Очевидна користь в тому,
що після спілкування з коучем ви зможете:
• розставити пріоритети по порядку, виходячи з їх цінності, а не терміновості;
• дізнаєтеся, що знаходиться у вас в «сліпій зоні» (якщо ви водите автомобіль, ви зрозумієте);
• з'ясуйте, в чому ви сильні і в чому уразливі (можливо, ви думали про себе навпаки);
• навчитеся мислити більш широко і замахнётесь на більше.

Звичайно, якщо він - коуч, а не видає себе за нього ...

1 из 1

Коментарі до матеріалу