Чому ми не вміємо відпочивати?
02.03.2018 1242 1 2
Відпочивати треба вміти. Ми розповімо, як цьому навчитися і що заважає відпочинку. Так, ми знаємо, що відпустка не скоро,проте у вас буде час потренуватися!
Тотальний контроль
Ми боїмося, що якщо хоча б на хвилину відвернемося від справ і планів, то зникне все, що було створено непомірними зусиллями: кар'єра, будинок, сімейні і дружні відносини. Розслабитися і відпочити часто заважає бажання тримати все під контролем. І ще - постійна тривожність.
Ця ілюзія власної незамінності не дуже вдало поєднується з перфекціонізмом: ми прагнемо зробити все ідеально, а коли не виходить, відчуваємо сором, розчарування. У підсумку сама думка про відпочинок викликає стільки неприємних переживань, що до дії просто не доходить. Відпочинок перестає бути чимось значущим. Подібне ставлення - наслідок низької самооцінки, - пояснюють психотерапевти. Такі люди лають себе, їм потрібно постійно заслуговувати любов оточуючих.
Як розслабитися? Якщо невміння відпочивати пов'язане з гіпервідповідальністю і перфекціонізмом, потрібно зробити відпочинок частиною свого бізнес-плану. Варто планувати періоди розслаблення і вписати їх в щоденник, щоб було складніше пропустити. І ще, вивчаючи досвід успішних людей, корисно відзначати не тільки те, що вони говорять про роботу і покликання, а й їх слова про відпочинок, дбайливе ставлення до себе, джерела натхнення.
Всьому свої правила
Все живе підпорядковується одному закону: природному чергуванню періодів напруги і розслаблення. Сон і неспання, будні і вихідні, зима і весна, удар серця і пауза перед наступним ударом, зимова сплячка і шлюбний період. Коли ми ігноруємо цей закон, відпочинок починає сприйматися як щось вторинне, неважливе, опціональне. Так проявляється наша неповага до власної природі, до своїх обмежень, тіла.
Ми помилково вважаємо, що стоїмо вище всіх правил і наші ресурси всупереч законам природи нескінченні і невичерпні. Неробство, ледарство також важливі, як і працездатність, енергійність, працьовитість, вміння бути в тонусі. Лінь стоїть на сторожі наших ресурсів, сигналить нам про наближення перевтоми. Невміння з повагою ставитися до свого «не можу» і до своїх «хочу» призводить до того, що ми сприймаємо відпочинок як прикрий перерву між цікавими і важливими справами.
Як розслабитися? Необхідно відчути різні ступені втоми. Наприклад, можна придумати таку шкалу: «потрібна невелика пауза», «трохи втомилася», «потрібно перепочити», «знесилилась», «повністю знеструмлена». Коли навчимося розуміти свій стан, ігнорувати сигнали про втому буде складніше. Можна ще фокусуватися на плюсах, які дарують лінь і відпочинок. Саме в ліні, відпочинку, а іноді і уві сні багатьом приходять в голову ефективні і довгоочікувані рішення, нові ідеї.
Бігство від себе
Іноді заважають відпочивати наші побоювання. Наприклад, страх перед змінами або страх залишитися наодинці з собою. Коли людина заповнює весь вільний час роботою, йому ніколи задуматися про те, як вона живе. Вона не встигає помітити, що її не задовольняє, зважитися на кардинальні зміни. Ми знесилюємо себе днем так, щоб не залишалося сил на роздуми про сенс або безглуздість, на переживання і рефлексію. Тільки б дістатися до ліжка і провалитися в сон.
Відпочинок допомагає відволіктися від щоденної рутини і подивитися на себе або на партнера. І побачити щось, що бачити не готові або не хочемо. Недарма найчастіше сімейні кризи припадають на дні після канікул, відпусток і довгих свят. На відпочинку ми надані самі собі, ми можемо робити те, що хочемо. Робота - це зовнішня опора, звичний спосіб стабілізувати реальність і структурувати час. Без звичної завантаженості і суєти ми як без рук - вірніше, як без милиць. Наростає відчуття внутрішньої порожнечі, невизначеності, тривоги.
Як розслабитися? Для початку спробуємо встановити, що за емоція стоїть за бажанням запхати в свій день більше, ніж туди об'єктивно може поміститися. Можна запитати себе: що трапиться, якщо я зараз відпочину? Коли думаю про відпустку, що відчуваю? Чому? Якщо почну відпочивати, яких думок мені не уникнути? Коли стане ясно, від чого саме відвертаємося, можна почати потихеньку, в комфортному для тебе темпі знайомитися з цією думкою або переживанням. Поступово психіка перестане сприймати «відпочинок» і «те, на що не можна дивитися» як щось єдине, взаємозалежне.
Соціальний прес
Ми не вміємо відпочивати, тому що нам не пояснили, що це необхідно. Нас вчили: працювати і ще раз працювати. Ми так боїмося уславитися неробами і ледарями, що не відчуваємо різниці між прагненням взагалі нічого не робити і фізичною потребою в розслабленні, втомою. На нас впливають сімейні та культурні установки на кшталт «Хто не працює, той не їсть», «Під лежачий камінь і вода не тече» та інші не менш прекрасні народні афоризми. У гонитві за соціальним схваленням починаємо працювати більше, швидше, результативніше.
Жінкам сучасне суспільство нав'язує подвійне навантаження: щоб заслужити соціальне схвалення, вона повинна бути не тільки успішною на роботі, а й ідеальною господинею, прекрасною матір'ю, дружиною. Час відпочинку і блаженного байдикування, навіть сну, починає сприйматися як вкрадене у сім'ї або у кар'єри. Місце здорового і дбайливого ставлення до себе займає почуття провини перед близькими за все те, що нібито чогось «недодали» і «не доробила».
Як розслабитися? Щоб зупинити цю гонку, можна подумати, яке батьківське послання або яку соціальну установку ми реалізуємо. Згадаймо, що говорили нам про працю та відпочинок батьки або інші значущі дорослі. Корисно сформулювати і записати це «послання», бажано чітко і коротко, в одному-двох реченнях. Потім подивитися на цю фразу критично: що звучить нелогічно? Що застаріло? Що пройшло повз уваги «предків»? Що важливе вони не помічали? Від яких думок така установка допомагає втекти? Важливо знайти в сімейному посланні і здорове зерно: як воно допомагало родині вижити? У чому його позитивний вплив на нашу долю, характер? За що можна подякувати цю ідею, як вона зробила нас сильнішими? З урахуванням відповідей на ці питання неважко буде сформулювати нову установку, враховуючи і критику, і позитивні моменти.
Джерело: bomba.co
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1