Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Навіщо ми проводимо конкурси бухгалтерів?

23.11.2020 273 0 1

Не знаю, як правильно відповісти на це запитання, адже ви не повірите.

Цього року відбудеться вже 9-й всеукраїнський конкурс «Кращий бухгалтер України».

А починалося все так.

Вісім років тому ми готувалися до сьомого Всеукраїнського бухгалтерського конгресу. І все б нічого, якби це не був новий майданчик, без моря, але з найкрасивішими горами та розкішним готелем.

Коли ми його вибрали, насамперед я подумала, що саме тут хочу провести нагородження кращих бухгалтерів України, і воно має бути з червоною доріжкою та лімузином. Далі була справа техніки. Скласти тести, знайти онлайн-платформу для проведення тестів, умовити 5 000 бухгалтерів заповнити анкети й отримати їх. Але спочатку був лімузин і червона доріжка.

А потім я побачила велику проблему, що підкралася до моєї веселкової мрії. Знаєте, скільки бухгалтерів, які заповнили анкети для участі в першому конкурсі, відкрили й заповнили тести? Усього 1 600 з 5 000! А інші? Інші або побоялися, або не знайшли правильних відповідей на тести (тести були доступні до заповнення протягом двох тижнів, учасники могли заходити й виходити із системи). Але не це найстрашніше.

Найстрашніше – результат. Те, чого я взагалі не очікувала побачити. Лише 44 особи з тих, хто заповнив тести, пройшли перший етап конкурсу з необхідним балом для підтвердження кваліфікації головного бухгалтера.

Проте кращих бухгалтерів України було визначено, і я ними дуже пишаюся, адже життя після конкурсу змінилося в деяких з них, можна сказати, на 360 градусів. І червона доріжка, звісно ж, була, і лімузин також. І це була не лише червона доріжка, а дорога до нових професійних відкриттів. «Те, чим я займаюся сьогодні, – завдяки Вам, Світлано Володимирівно, і всьому Балансу!» – написав мені нещодавно Антон Янко, переможець першого конкурсу в номінації «Кращий бухгалтер України із заробітної плати». Сьогодні він – один із кращих експертів в Україні із заробітної плати, веде свій блог і консультує бухгалтерів по всій країні.

Водночас результат першого конкурсу – усього 0,9 % бухгалтерів, які дійшли до фіналу й отримали підтвердження своєї кваліфікації. Якщо перекладемо це значення на показники всієї країни (а за даними статистики, близько 200 тис. підприємств сьогодні подає звітність, і цю звітність хтось робить), то це означає, що лише 1 800 осіб можуть її зробити правильно та професійно. Це як холодний душ тоді, коли його не чекаєш.

Повертаюся до запитання: «Навіщо ми робимо цей конкурс?». Можна було б сказати: «Щоб побачити ці результати й увесь масштаб катастрофи в цій галузі та зрозуміти, що до тих цілей, які ми собі поставили, іти доведеться не так швидко, як хотілося б. Але це того варте».

Люди, яких ми об'єднуємо навколо наших цілей, змінюються. Створюється справжня професійна спільнота компетентних фахівців своєї справи. Це бухгалтери, які прагнуть професійного зростання, хочуть стати успішними, вони не байдужі до своєї роботи і розуміють, що це не просто робота з числами, вони показують, що ці числа означають. Цим вони допомагають іншим приймати рішення, піклуються про те, щоб інвестори, акціонери, менеджмент і держава були забезпечені інформацією про стан ресурсів підприємства, допомагають своєму підприємству зберігати, примножувати та якнайкраще використати його активи. Це люди, які хочуть, щоб лад був у всіх сферах їхнього життя, і в сім'ї, і в роботі. Вони також не байдужі до того, що відбувається у професії, і прагнуть зробити внесок в її розвиток.

Знаєте, коли ми усвідомлено прописали, навіщо ми хотіли б повернути довіру до бухобліку (а це основна мета «Балансу» та його глави Аполлона Позова), то вийшов досить значущий список. Ми це робимо для того, щоб:

  • відновити цілі та технологію бухгалтерії, перетворити її на простий, зрозумілий і доступний предмет для всіх;
  • пояснювати бухгалтерам їхнє основне завдання щодо збереження та використання активів підприємства;
  • поліпшити комунікації між бухгалтером і керівником завдяки єдиному розумінню питань застосування даних фінансової звітності та основ бухгалтерського обліку;
  • підвищити компетентність і професіоналізм бухгалтерів, їх прагнення до постійного розвитку себе у професії;
  • забезпечити бухгалтерів актуальною практичною інформацією про чинні, прийняті та перспективні закони, нормативні акти;
  • зміцнити у суспільстві та в керівників компаній усвідомлення ролі бухгалтерії та підняти престиж цієї професії;
  • об'єднати та активізувати бухгалтерів до впливу на законодавство для недопущення та усунення проблемних питань.

Заради цих цілей, заради такого результату й хочеться працювати над проблемою, зробити так, щоб кількість професійних компетентних щасливих бухгалтерів в Україні збільшилася в рази.

От якось так вийшло про конкурс!

Коментарі до матеріалу