Правила грошей від Світлани Позової: як організувати особисті фінанси
Що робити, щоб особистих фінансів ставало все більше й більше і на все вистачало?
Сьогодні від багатьох знайомих часто чую фразу: «Хочу квартиру або будинок, але розумію, що ніколи не зароблю» або «Хочу подорожувати, але для мене це нереально».
Колись для мене це теж було нереально. Вислів «жити від зарплати до зарплати» переслідував мене завжди, починаючи від життя в рідному домі до цілком уже зрілого віку в заміжжі. Як і більшість людей, я також поводилася із грошима «по-свійськи»: якщо є – витрачала, якщо немає – теж витрачала, але в борг. І для мене нереально було думати про купівлю свого будинку або про далекі подорожі.
На жаль, батьки мене не навчили культурі поводження із власними грішми, оскільки самі жили від зарплати до зарплати та вважали це нормальним.
Вчилася я на власних помилках. Поки не знайшла зрозумілий простий інструмент, який дозволив мені визначити Правила поводження із грошима. Такі правила, щоб вистачало не тільки на поточні необхідні витрати, але й на мої мрії.
Цей інструмент я знайшла в бізнесі і змогла застосувати його в особистих фінансах.
Ми ведемо із чоловіком спільний бізнес уже більше 27 років. І якби ми не знайшли правильний спосіб поводження із грошима, ми б не змогли відкривати нові проекти, купувати нове обладнання для друкарні та відкладати гроші на розвиток бізнесу.
Коли я це побачила, я сказала собі: «А чому не можна ці правила застосувати і в сім'ї?» Сказала – зробила.
І от основні кроки, які я успішно використовую відтоді вже більше восьми років.
1. Спершу я виписала всі наші джерела доходу, порахувала середньомісячну суму цього доходу.
2. Потім виписала та порахувала всі загальні постійні витрати сім'ї на місяць. Вийшли статті витрати (я їх називаю «гаманці»), і кожна стаття мала свою суму, яку потрібно поповнювати щомісяця з доходу:
• комунальні послуги;
• їжа;
• відпочинок, розваги;
• подарунки, свята;
• страховка;
• резерв на освіту онука;
• резерв на мрії.
3. Наступний крок – ми домовилися із чоловіком, що кожний зі свого доходу покриває половину суми, необхідну на наші спільні постійні витрати. Так ми поповнюємо наші спільні гаманці.
4. Сума мого особистого доходу, що залишилася, іде на особистий гаманець, який теж має свої кишеньки (підпункти):
• на одяг;
• оздоровлення (спа, басейн, спорт);
• навчання особисте;
• резерв на особисті мрії.
5. Далі виникло ще одне завдання. Мені потрібно було знайти підходящу комп'ютерну програму, яка допомогла б мені вести весь цей облік. В Екселі вести не хотілося (потрібно було робити багато налаштувань). І так у мене з'явився гарний помічник – сайт www.homemoney.ua
Дуже простий і зрозумілий, який дозволив створити мені мої гаманці й щодня вести свою книгу витрат. Є стаціонарна версія з комп'ютера, є й мобільна для IPhone, і для Андроїдів, що дуже зручно.
6. Тепер найголовніше. Віртуально я гроші розподілила, але фізично вони знаходяться в одному місці на моєму картковому рахунку, тому що ми із чоловіком домовилися, що ведення спільних витрат доручено мені, і я відповідаю за їх використання. Ось тут потрібно обов'язково прибрати всі спокуси та легкий доступ до гаманців. Як тільки наші суми доходів на спільні витрати зайшли на картку, я їх виводжу на рахунки, які відкрила для кожного нашого спільного гаманця:
• комунальні послуги:
– їжа;
– відпочинок, розваги;
– подарунки, свята;
– страховка;
– резерв на освіту онука;
– резерв на мрії;
• і мого особистого гаманця:
– одяг;
– навчання;
– оздоровлення;
– резерв на особисті мрії.
Сьогодні це зробити вже нескладно. Є можливість у банку відкрити стільки карток, скільки потрібно. Або відкрити картки в декількох банках. Або банківську комірку та ще багато інших способів.
Хочете вірте, хочете ні, але це все технологія.
Так, не без того, що іноді я можу залізти в резерв і взяти гроші на іншу статтю, але я знаю, скільки мені потрібно віддати, і обов'язково це зроблю.
Основне правило роботи із грошима, яке я виробила для себе, – витрати ніколи не повинні перевищувати доходи. Або витрачай менше, ніж заробила, або націлюй увагу на те, як заробити більше, щоб на все вистачало (і це мене надихає більше).
Програма Homemoney дозволяє в будь-який момент подивитися весь рух за кожним гаманцем і залишок грошей у ньому. Я також можу відкрити чоловікові спільний доступ до гаманців у програмі, щоб не було недомовок і розбіжностей із приводу грошей між нами.
Ось так я це застосовую в сім'ї. І це мої основні Правила поводження із грошима, які дозволяють мені жити так, щоб вистачало не тільки на поточні необхідні витрати, але й на мої мрії.
Підіб'ю підсумок – ось основні кроки:
1. Порахуйте свої доходи.
2. Випишіть і порахуйте свої основні статті витрат.
3. Заведіть під них «гаманці».
4. Забезпечте надійне зберігання «гаманців».
5. При кожному надходженні доходів відразу розподіляйте їх за гаманцями.
6. Стежте за витратами, не витрачайте більше, ніж відклали.
Усе дуже просто, це доступно кожному! Пройшовши ці кроки, ви не тільки зможете інакше подивитися на свої гроші, але й зможете полюбити їх! А якщо ви полюбите їх, вони полюблять вас! І пам'ятайте – витрати ніколи не повинні перевищувати ваших доходів. Не соромтеся, пишіть свої запитання, думки та коментарі щодо цієї теми. Можливо, у декого з вас є свої успішні дії, які кращі і простіші, ніж мої. Давайте ділитися й отримувати прості і практичні поради для життя!
А в мене є ще декілька правил стосовно грошей. Але це вже я зроблю в іншому пості.
Якщо вам цікаво, поставте + у коментарях, і я із задоволенням поділюся ними.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1