Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Бухгалтерами не народжуються, ними стають: Валерій Шашерін, головний бухгалтер військової частини А4502, м. Одеса

19.08.2016 95 0 0

Життя часом повертається так, що часто і не знаєш, куди воно тебе приведе. У своєму житті ніколи не думав, що буду бухгалтером. А як усе це трапилося, поділюся на своєму досвіді.

У 1967 році закінчив Ленінградське військово-топографічне училище і по 1989 рік прослужив у Радянській Армії. Почав геодезистом, за період служби об'їздив половину України, виконуючи топогеодезичні роботи. Поки служив, отримав вищу освіту заочно за спорідненою для топографії спеціальністю «Географія» (диплом із відзнакою в Дніпропетровському держуніверситеті, вчився замість 6 заочно 5 років, два курси за один рік). Дослужився до посади старшого офіцера топографічної служби військового округу, військового звання – підполковник. Але, як співається в пісні, солдатської служби строк закінчився вже. У 1989 році був звільнений у запас і постало питання, що робити далі. Для військових топографів і геодезистів у виборі професії після звільнення щось визначено.

Так, граф Ігнатьєв у своїй книзі «50 лет в строю» писав, що ще в царській Росії ця категорія військовослужбовців після звільнення зі служби, як правило, ставала рахівниками, бухгалтерами.

От і мені, не давши задуматися, відразу запропонували посаду головного бухгалтера топографічної служби військового округу. По суті нічого не знаючи про професію, я погодився (напевно, був сміливою людиною). Професії довелося вчитися на марші. Але що в той час був за бухоблік в армії? Матеріальні засоби обліковувалися тільки в кількісному вираженні, ніякої вартості,зносів, індексацій і т. п. Кошти обліковувалися за принципом «прийшло-пішло». Звіти були найпростіші і ніяких балансів. І це був рай на землі.

Усе, що називається бухгалтерським обліком, в армії почалося із січня 2001 року. І тільки тоді довелося зрозуміти, що це за професія «бухгалтер» у повному обсязі, з'явилася нагальна потреба її детального вивчення і, нарешті, з'явився професіоналізм і гордість за причетність до цієї професії, можливість посісти в ній гідне місце.

Чим же професія бухгалтера стала для мене привабливою:

по-перше, необхідністю знання сутності, завдань, умов роботи свого підприємства, постійного самовдосконалення, відсутністю застою, тому що постійні зміни нормативної бази, нові нестандартні ситуації в роботі не дають застоятися і людині «закиснути»;

по-друге, певною самостійністю у своїх рішеннях, в організації своєї роботи, а для головних бухгалтерів і в організації роботи бухгалтерської служби;

по-третє, поняттям своєї важливості на своєму робочому місці, як керівнику, так і персоналу, відповідальністю за вчинені тобою дії.

Головний бухгалтер сьогодні – це:

фахівець-професіонал, який знає свою роботу досконало, постійно відслідковує нормативну базу й застосовує її у своїй роботі;

кадровик, який, знаючи нормативну базу, допомагає кадровим органам у прийнятті правильних рішень щодо персоналу, допомагає правильно писати накази, інші документи, чим уникає порушень і у фінансово-господарській діяльності;

юрист – людина, яка може пояснити керівнику, працівникам те або інше питання на основі діючого законодавства, довести неправомірність дій керівника в тій або іншій ситуації;

психолог – людина, яка створює сприятливий клімат у колективі бухгалтерії, уміє знайти контакт як із керівником, контролюючими органами, так і з персоналом установи. Бухгалтер-психолог завжди знайде потрібний момент, коли можна підійти до керівника для вирішення того або іншого питання, роз'яснень про неправомірність того або іншого прийнятого рішення, зуміє в потрібному ключі роз'яснити працівникам будь-які рішення, навіть якщо вони не популярні;

принципова людина – людина, яка вміє твердо відстоювати свою позицію, якщо прийняті керівником рішення не відповідають законодавству, не зважаючи при цьому на можливе звільнення. Особливо це актуально для головних бухгалтерів військових частин, де командири, не знаючи багатьох нормативних документів, приймають рішення за принципом «командир завжди правий». Наші керівники, уважаючи себе головами, часом забувають, що голова знаходиться на шиї, якою є бухгалтерська служба, адже відповідальність за всю господарську діяльність несе і керівник, і головний бухгалтер;

Важливим для головного бухгалтера є вміння, а ще головне – бажання вчитися, незалежно від того, рік чи 20 років ти на посаді, який у тебе вік.

Поєднання всього цього і визначає місце головного бухгалтера в колективі та повагу з боку керівника, колег і працівників, робить такою привабливою та дуже цікавою цю роботу.

Так вийшло і в мене. Почалося із самостійного детального вивчення бухгалтерського обліку для бюджетників, зі значними потугами складання першого балансу, самостійного вивчення нормативної бази, консультаційних матеріалів у бухгалтерських виданнях. Крім того, ніколи не соромився ставити запитання розумним людям, якщо чогось сам не знаю або недорозумію, вчився в підлеглих, які мали більший досвід роботи.

Наростаючий при цьому професіоналізм дозволив посісти гідне місце в управлінні військовими організмами, привів до необхідності командирів радитися з тобою, вислухувати твою думку та приймати відповідні рішення. Це, у свою чергу, привело до появи поваги до себе не тільки з боку командування, але й працівників, сприяло поліпшенню морального клімату у військовому колективі.

Головним бухгалтером топографічної служби військового округу працював із 1989-го по 2005 рік. У зв'язку із проведенням реформування армії перейшов на роботу бухгалтером-ревізором Територіального контрольно-ревізійного управління, а з 2007 року став головним бухгалтером військової частини А4502 (регіональний санітарно-епідеміологічний загін Міністерства оборони України). Регіональному загону підлеглі були три територіальних одиниці по півдню та сходу України (зараз у зв'язку з реформуванням залишилося два територіальних загони). У підпорядкуванні знаходиться у всіх підлеглих одиницях п'ять бухгалтерів.

Постійна робота з нормативною базою, складання оглядів нормативних документів, методичних рекомендацій і посібників із різних питань бухгалтерського обліку, можливість вирішення нестандартних ситуацій дали можливість працювати не тільки самому, але й допомагати бухгалтерам різних військових частин і не тільки. Так, після введення в армії бухгалтерського обліку та освоєння професії:

– став переможцем конкурсу від журналу «БАЛАНС-БЮДЖЕТ» – Містер-Баланс у 2003 році;

– переміг у конкурсі від «БАЛАНС-БЮДЖЕТУ» «Поділися досвідом з колегами» у 2005 році (стаття щодо особливостей проведення інвентаризації у військових частинах);

– успішно пройшов Всеукраїнську атестацію бухгалтерів України, організовану «Баланс-Клубом» у 2007 році (отримав сертифікат по першому та атестат по другому етапу);

1 из 1

– у 2012 році посів третє місце в конкурсі «Кращий бухгалтер України із заробітної плати», проведеному журналом «Заробітна плата»;

– у 2014 році став переможцем конкурсу «Кращий бухгалтер України в бюджетних організаціях», проведеного Всеукраїнським бухгалтерським клубом.

1 из 1

Також за виконану роботу маю грамоту від губернатора Одеської області, подяку від Міністра оборони України, а найголовніше – подяку від бухгалтерів, яким можу допомогти або допоміг.

1 из 1

Крім того, накопичений багаж знань дозволив ділитися своїм досвідом із колегами шляхом публікації статей із бухгалтерського обліку в бухгалтерських журналах «БАЛАНС-БЮДЖЕТ», «Бюджетна бухгалтерія», «Оплата праці». Тільки з 2007 року по сьогодні було опубліковано близько 50 статей з різних аспектів бухобліку (список статей почав вести для себе тільки з кінця 2006 року). Не один рік входив до експертної ради журналу «БАЛАНС-БЮДЖЕТ».

Виконана і триваюча робота з осмислення документів, постійна участь на форумі «Баланс-Клубу» привели до певної популярності в бухгалтерському середовищі, і не тільки військовому. На форумі «Бухгалтерські секрети» потрапив до категорії «Заслужений відвідувач» і маю більше 1 870 відповідей з різних питань бухобліку. На сьогодні в списку адрес у моєму комп'ютері близько 700 бухгалтерів, з якими доводиться спілкуватися з тих чи інших питань. Це майже вся України від Артемівська до Закарпаття та з півночі до півдня. Створився і працює начебто свого роду неформальний консультаційний пункт. Багато телефонують на мобільний, і часто не знаю хто саме. Поставлять запитання, по можливості відповім, а потім думаю, хто телефонував. Також іноді звертаються і фахівці місцевого органу казначейства, Територіального Південного управління внутрішнього аудиту та контролю із проханням допомогти відповісти на те чи інше конкретне запитання щодо ведення бухобліку в бюджетних організаціях (виходячи із практичної ситуації або швидкого пошуку нормативної бази, оперативного вирішея питань у період ревізій та аудиту). Загалом, у свої 69 років залишаюся затребуваним, потрібним, а це надає сили в роботі, гордості за те, що є така значуща професія і ти в ній працюєш професійно, посідаєш гідне місце (поки що звільняти не збираються)).

Коментарі до матеріалу