Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як бухгалтер із 40-річним стажем скажу – головне працювати чесно

24.10.2018

Раїса Павлівна Санжаровська – головний бухгалтер із майже 40-річним стажем у бухгалтерії. Про шлях у професії, роботу та побажання бухгалтерам України читайте в нашому інтерв'ю.

– Як Ви прийшли в професію бухгалтера?

– Навчалася в інституті на економіста, але закінчити навчання не вдалося через важку хворобу. Після поновлення закінчила економічний технікум у Дніпродзержинську (на сьогодні – Каменське) за професією «плановик».
Відразу роботу за професією мені не надали – працювала на вагонобудівному заводі розподільником робіт. І навіть через декілька років не змогли дати роботу за спеціальністю, тому була змушена перейти на котельно-зварювальний завод обліковцем. Там паралельно підмінювала касира, потім стала бухгалтером на виробництві, пізніше – заступником головного бухгалтера. І так, у 1975 році, я стала головним бухгалтером заводу.  

– Розкажіть про Вашу роботу головним бухгалтером.

– Працюючи головним бухгалтером на котельно-зварювальному заводі, із директорами мені не пощастило. Вони були недосвідчені, безвідповідальні й не хотіли мене розуміти як бухгалтера. Неодноразово при інвентаризації виявлялися приписки готової продукції, а це на котельно-зварювальному заводі далеко не голка з ниткою – виявити не становило зусиль. Директори не розуміли цього, доводилося передавати інформацію вищим органам. Так директори змінювалися, а я залишалася працювати. Зрештою нерви мої не витримали і я звідти звільнилася.
Наступне підприємство, на якому я працювала головним бухгалтером, було «Бюро подорожей». Це була найцікавіша робота в моєму житті! Прийшла я на посаду заступника фінвідділу – головного бухгалтера. Не секрет, коли прийшла туди, бардак був неймовірний! Не вівся облік путівок на позабалансовому рахунку, та й путівки валялися скопом на столі бухгалтера.
Я стала наводити порядки і в усьому розбиратися. Після першої ж ревізії перевіряючі були ошелешені! За результатами перевірки вони направляли за обміном досвідом до мене інших бухгалтерів, щоб я і їх навчила. Відправляли мене у відрядження по області навчати інших бухгалтерів, проводити перевірки.
На великий жаль, у 90-ті маршрути скоротили. Зарплату відповідно теж. Мені довелося вийти на пенсію. Правда, не на довго. Запросили головним бухгалтером в УТОС. Директор підприємства вирішив зайнятися будівництвом. Було дуже важко. Я знала облік на виробництві, а от із будівництвом не була на «ти». Довелося чимало навчатися, зокрема в інших головних бухгалтерів. Так, за допомогою головного бухгалтера одного з банків, яка мене дуже багато консультувала й допомагала, уже будучи на пенсії я освоїла і будівництво.
На той час будівництво було тією галуззю, де всім було все одно, ніхто не хотів брати на себе відповідальність, і навіть директор не хотів нічим займатися. Робота бухгалтера стала в себе включати ще й роботу головного інженера. Крім того, на підприємстві було налагоджене виробництво продукції (спеціальних кнопок), до складу якої входив дорогоцінний метал – срібло. До мене срібло зберігалося в касі, але я розуміла, що це не правильно. Як бухгалтер просила окреме приміщення, яке б відповідало всім вимогам. І добилася! Мені дали добро на обладнання окремої кімнати, я зв'язалася з охоронними структурами, і зробили повноцінне окреме приміщення із сигналізацією. Так, я і як головбух, і як інженер навела і тут порядок. Хоч і хотіла вийти на пенсію, але мене дуже просили залишитися, і так я пропрацювала ще 9 років будучи пенсіонером. Постійно скорочувалося виробництво, а з ним і оклади. Мій оклад головбуха заводу докотився до 100 гривень, і я пішла на відпочинок.
Відпочивала недовго. Упросили піти бухгалтером у ЖЕК. Три місяці ЖЕК був без бухгалтера, благали хоч звіти допомогти здати. Так я тимчасово пропрацювала у відомчому ЖЕКу три з половиною роки, поки його не розформували.
Після цього на роботу запрошували, але я вже не погоджувалася.

– А де Ви брали інформацію, навчалися під час роботи? 

– Мені ніхто не допомагав, усе проходила сама. Читала постійно закони. У той час було складно – я розуміла закон так, а перевіряючими він трактувався по-іншому. Регулярно ходила до податкової, консультувалася в них. Іноді і додому брала почитати роз'яснення. Бувало, мию посуд і думаю, а чи все правильно я зробила, закінчую мити й сідаю знову читати.

– Яке Ваше побажання бухгалтерам?

– Головне побажання – чесно працювати. Не погоджуватися вести «чорну бухгалтерію». Відразу видно, коли подвійна бухгалтерія, так працювати не можна. Ще бажаю бути уважними та вимогливими, а то ви на щось очі закриєте, а при перевірці з вас вимагатимуть, а відповідати вам. Ну і наостанок – читати та вдосконалюватися, без цього ніяк.
 

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
02.06.2025
До 125-річчя від дня народження Сергія Микитовича Рогаченка, фундатора аграрного обліку в Україні
Публікація цієї статті має на меті ознайомити сучасних бухгалтерів з біографією та науковим внеском Сергія Микитовича Рогаченка, фундатора аграрного обліку в Україні. У жовтні 2025 року виповнюється 125 років від дня народження видатного науковця, теоретика і практика бухгалтерського обліку – ...
Нове
02.06.2025
До 125-річчя від дня народження Сергія Микитовича Рогаченка, фундатора аграрного обліку в Україні
Публікація цієї статті має на меті ознайомити сучасних бухгалтерів з біографією та науковим внеском Сергія Микитовича Рогаченка, фундатора аграрного обліку в Україні. У жовтні 2025 року виповнюється 125 років від дня народження видатного науковця, теоретика і практика бухгалтерського обліку – ...
05.12.2024
Переможці XII Всеукраїнського конкурсу «Кращий бухгалтер України»
Щорічний конкурс «Кращий бухгалтер України», проведений у межах заходів зі зміцнення фахових стандартів у бухгалтерській сфері, завершився 29 листопада 2024 року. Подія, організована Громадською організацією «Всеукраїнський бухгалтерський клуб» за підтримки генеральних партне...
22.01.2024
Як зменшити обсяг роботи, що звалився на мене та знизити робоче навантаження на всіх працівників фінансової служби? - авторське бачення Валентини Андрієнко
Переможці XI Всеукраїнського конкурсу «Кращий бухгалтер України» Текст ЕСЕ викладено в оригіналі: Військова частина – бюджетна установа, але зі специфічною моделлю ведення бухгалтерського обліку військового майна, оскільки діють не тільки вимоги організації ведення обліку, затвер...